המלצות ארגון בריאות העולמי ליהול לידה – פברואר 2018

בישראל כל 3.5 דקות מתרחשת לידה. מדובר באחד האירועים הנפוצים והמשמעותיים. אנחנו מקבלות הרבה עדויות על פגיעות בלידה וחוויות קשות של נשים. לשמחתינו, לפני כמה ימים, ארגון בריאות העולמי הוצאי לאור הנחיות חדשות לגבי טיפול סביב הריון ולידה.

בקרוב מאוד אנחנו נשמיך את פרויקט הפרוטוקולים שלנו בו נציג את הסקר שערכנו מלווה עם מחקרים, השוואות ופירוט ההמלצות של ארגון בריאות העולמי. בתקווה לשינוי ממשי בשטח.

להנחיות ארגון בריאות העולמי בעברית

******************

“לידה טובה” היא מעבר להולדת תינוק בריא

כיום, קיים פער עצום בתמיכה הניתנת לנשים סביב הלידה. בקצה אחד של הספקטרום, מציעים מוקדם מדי ויותר מדי התערבויות רפואיות. מהצד השני, מקבלים תמיכה רפואית מצומצמת ומאוחר מדי – או בכלל לא. בשני הקצוות, נשים לא מקבלות את חוויית הלידה החיובית שהן רוצות וראויות לה.

הריון רגיל, ללא סיבוך, צריך ואמור להסתיים עם לידתו של ילוד בראי. למרבה הצער, תהליך טבעי זה, מטופל לעתים קרובות כאירוע בסיכון גבוה מחשש לתוצאות לידה שליליות. כתוצאה, יש התמקדות עולמית מוגברת בתוצאות קליניות טובות, אשר, למרות שהן רצויות, משפיעות על ההעדפות הטיפוליות של נשים, ומובילות את הכפפתם להתערבויות מיותרות.

נשים מדווחות גם על רמות גבוהות של זלזול והתעללות במהלך הלידה במוסדי בריאות בכל האזורים בעולם והתרבויות. זה יכול להתריס לחלוטין את אחד הרגעים החשובים ביותר בחייה של אישה – היום בו התינוק שלה מגיח אל העולם.

– הצבת נשים במרכז הטיפול

אין ספק, עידוד נשים ללדת במקום בו יש אנשים מיומנים הוא חיוני ומסייע לצמצום שיעורי תמותה עולמיים של ילודים ונשים מזה כבר עשרות שנים. עם זאת, יש מקום לשיפור איכות הטיפול הניתן במקומות אלה.

כדי לעמוד ביעדי “פיתוח בר קיימא 3” (תוכנית של האגון) הפועל להבטחת חיים בריאים וקידום רווחה לכל אחד ובכל גיל, אנחנו לא יכולים להמשיך להתמקד רק על ההישרדות. טיפול איכותי לכל הנשים ההרות והתינוקות שלהן, לאורך ההיריון, הלידה והתקופה שלאחר הלידה, הוא חיוני כדי להבטיח שאמהות וילדים ימשיכו לשרוד ולשגשג.

ארגון הבריאות העולמי (WHO) מאמין כי “טיפול איכותי” צריך להכיל הן את אספקת השירותים והן את חוויתה של האישה. ההמלצות החדשות שלנו על טיפול בזמן הלידה קובעות את הסטנדרט העולמי על מתן טיפול וחווית הטיפול במהלך הלידה. ההנחיות מציבות את האישה ואת התינוק שלה במרכז מודל הטיפול, על מנת להשיג את התוצאות הפיזיות, הרגשיות והפסיכולוגיות הטובות ביותר.

מרכיבים קריטיים של גישה הממוקדת באישה כוללים: הימנעות מהתערבויות רפואיות מיותרות, עידוד נשים לנוע בחופשיות במהלך הלידה בשלבים מוקדמים, ומאפשרות להן לבחור את תנוחת לידתם ואת המלווים לבחירתן. זה גם אומר שמירה על פרטיות, על סודיות ומתן מידע הולם על הקלה בכאב.

– כל לידה היא ייחודית

ההמלצות של ארגון הבריאות העולמי מראות כי התקדמות של קצב פתיחת צוואר הרחם של -1 ס”מ / שעה במהלך השלב הראשון של הלידה לא יכול לחול על כל הנשים, והוא אינו מדויק בזיהוי לידות בסיכון ולתוצאות לידה שליליות. קצב התרחבות צוואר איטי יותר ממדד זה אינו צריך להיחשב כהערכה שגרתית להתערבויות כדי להאיץ את מהלך הלידה או לזרז את הלידה.

הנחיות אלו הן צעד לקראת הפחתת שיעור גבוה של התערבויות רפואיות מיותרות או בלתי יעילות. הריון, לידה ואחרי הלידה הם אירועים בלתי נשכחים בחייה של אישה. היישום של הנחיות אלה ישפר את החוויה עבור כל הנשים ברחבי העולם.

תרגום של דברי Dr Princess Nothemba Simelela, WHO Assistant Director-General for Family, Women, Children and Adolescents

למאמר באנגלית > http://bit.ly/2EDGimY
לחוברת המלאה של המלצות ארגון בריאות העולמי >> http://bit.ly/2FerX1b

שתפו ברשתות החברתיות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *