להימנע מהפרעות – פרקטיקה של מיילדות במסגרת לידות בית בנורבגיה

מאמר שפורסם ב-Midwifery בשנת 2009 על ידי אלן בליקס DrPH, MPH, RNM

סיכום קצר

מחקרים רבים מעידים על כך שלידות בית מלוות בפחות התערבויות לעומת לידות בית חולים בלידות בסיכון נמוך. הסיבה לפחות התערבויות רפואיות נובעת בין היתר מגורמים הקשורים לאישה היולדת וגם קשורים לפרקטיקה של המיילדות המלוות לידות בית. מטרת המחקר הנוכחי הוא לבדוק מה הפרקטיקה של מיילדות בלידות בית בנורבגיה, פרקטיקה שבה מיילדות מעודדות תהליך לידה טבעי.
מדובר במחקר איכותני בו ראיינו 12 מיילדות בית. הממצא העיקרי הוא: “להימנע מהפרעות”. המיילדות טענו שאם הפריעו לאישה, היכולת שלה להתרכז באופן מלא בתהליך הלידה יכולה להשתבש. הפרעות חיצוניות יכולות למנוע או להפסיק את מצב ההתכנסות הפנימית הנדרש לתהליך הלידה. המיילדות רואות את תהליך הלידה כדומה לתהליך מיני, שקל להפריע לו. האישה היולדת צריכה להיות במקום שקט ובטוח, בו יינתן לה זמן להיפתח ולהתמסר לתהליך הלידה. המחקר הנוכחי מעיד על כך שמיילדות מקדמות אווירת לידה רגועה ושקטה ללא הפרעות במסגרת לידות בית. הפרקטיקה הזו, הנהוגה בקרב מיילדות בית, היא בין הגורמים לכך שיש פחות התערבויות בלידה.

על מה מדובר?

מחקרים רבים ברחבי העולם מראים כי נשים בהריון בסיכון נמוך המתכננות לידת בית בליווי מיילדת, חוות פחות התערבויות בזמן הלידה. יש לנשים אלו סיכוי מופחת לזירוז תרופתי, לקיחת אפידורל, חתך חיץ, קרעים, ניתוח קיסרי או לידה מכשירנית לעומת נשים עם הריון בסיכון נמוך היולדות בבית חולים.
הסיבות שבגללן ישנן פחות התערבויות רפואיות כנראה נובעות מגורמים הקשורים לאישה היולדת וגם קשורים לפרקטיקה של המיילדות המלוות לידות בית. מטרת המחקר הנוכחי הוא לבדוק מה הפרקטיקה של מיילדות בלידות בית בנורבגיה, פרקטיקה שבה מיילדות מעודדות תהליך לידה טבעי.

מי השתתף?

מדובר במחקר איכותני בו ראינו מיילדות. מספר המיילדות שהשתתפו לא היה מוגדר מראש, הפסיקו לגייס עוד מיילדות כאשר הבחינו שאין מידע חדש ב-5 ראיונות האחרונים. במחקר השתתפו 12 מיילדות שכל אחת השתתפה לפחות ב-30 לידות בית בין השנים 1990 ל-2007. כאשר המיילדות עבדו בזוגות (הכוונה לנוכחות שתי מיילדות בלידה אחת) הן נדרשו להשתתף לפחות ב-50 לידות על מנת להיכלל במחקר. מיילדות מאזורים שונים בנורבגיה השתתפו במחקר.

מה מצאו?

הממצא העיקרי הינו: “להימנע מהפרעות”. המיילדות טענו שאם הפריעו לאישה, היכולת שלה להתרכז באופן מלא בתהליך הלידה יכול להשתבש. הדבר יכול להוביל לצירים לא יעילים וללידה ארוכה יותר. למנוע ולהגן על נשים מפני הפרעות נחשב לתפקיד המרכזי של המיילדת. תהליך הלידה הוגדר כתהליך שהאישה צריכה לעבור. המיילדות מאמינות שבכדי לאפשר לאישה לעבור לידה רגילה, האישה צריכה “להתכנס לתוך עצמה” או להיכנס לתוך העולם הפנימי שלה. המיילדות הגדירו את המצב הזה כמצב מודעות שונה בו האישה מרוכזת אך ורק בצירים שלה, בדרך כלל עם עיניים סגורות ואינה מתקשרת בין ציר לציר. הפרעות חיצוניות יכולות למנוע או להפסיק את מצב ההתכנסות הזה. המיילדות רואות את תהליך הלידה כתהליך מיני, שקל להפריע לו. האישה היולדת צריכה להיות במקום שקט ובטוח, בו יתנו לה זמן להיפתח ולהתמסר לתהליך הלידה. ההבנה הבסיסית של המיילדות היא שלתהליך הלידה יש בדרך כלל תוצאות טובות ושמדובר באירוע חשוב שיכול להשפיע על האישה לטווח הארוך, אם לא על כל חייה. במסגרת לידת בית לאישה מתאפשר ללדת בדרך שלה.
נוכחות מיילדת נחשבת לגורם חשוב בתהליך הלידה בכדי שהאישה תרגיש בטוחה במהלכה, אולם היא גם יכולה להוות גורם מפריע. למשל כאשר המיילדת מגיעה מוקדם מידי וכך מפתחת ציפייה שהלידה קרובה; כאשר המיילדת בודקת את דופק הלב של העובר או מבצעת בדיקה פנימית לעיתים תכופות. היולדת עצמה גם יכולה להפריע לתהליך הלידה אם היא לוקחת את תפקיד ה”מארחת” בביתה שלה או אם היא לא מרגישה שלמה עד הסוף על ההחלטה ללדת בבית ולא מרגישה בטוחה מספיק. חוסר ביטחון רגשי מהווה גורם משמעותי של הפרעה בתהליך הלידה. בן/בת הזוג נחשבים לגורם המשמעותי ביותר בתמיכה המסופקת ליולדת אשר מאפשרים לידה טובה.
המחקר זיהה שני תת ממצאים, שהם “מניעת הפרעות” ו-“ניהול הפרעות”. המיילדת נפגשת עם האישה היולדת לפחות פעמיים טרום הלידה. בזמן הפגישות הללו יש להן הזדמנות לשוחח ולתאם ציפיות ביחס ללידה – מי יהיה נוכח בזמן הלידה, צרכי היולדת, תפקיד התמיכה של הבעל, צורך במלווה נוסף כדי לשמור על הילדים הגדולים ועוד. המיילדות שהשתתפו במחקר היו מודעת לכך שהן עלולות להפריע לתהליך ולכן בזמן הלידה הן נשארו שקטות. הן המעיטו בבדיקות ובחרו בקפידה מתי לבצע אותן. כדוגמה, את דופק העובר הן בדקו כאשר הן הגיעו לבית היולדת ובשלבי מעבר כאשר היולדת שינתה את התנהגותה או כאשר הצירים התעצמו. הן העריכו את התקדמות הלידה בעיקר על פי התבוננות ביולדת. המיילדות שמרו על אוירה שקטה ואינטימית במהלך הלידה וזאת על ידי הפחתת מספר הנוכחים בחדר או קיום שיחות עם המלווים על התקדמות תהליך הלידה בחדר אחר. כיוון שעדיין ישנן הפרעות שלא ניתן למנוע לחלוטין, המיילדת צריכה לפתור את המצבים “המפריעים” הללו באופן שקט, עדין ונעים.

מה המסקנה?

התוצאה העיקרית של המחקר הינה שבמהלך הלידה צריך להימנע ככל הניתן מהפרעות ליולדת וזהו תפקידה העיקרי של המיילדת. מחקר דומה מניו-זילנד בנושא הראה כי בלידות בית חולים, האפשרות של יולדת לחוות את תהליך הלידה ללא הפרעות הוא האקט המשמעותי ביותר ששומר על לידות פיזיולוגיות. מיילדות בית חולים מתארות את תפקידן כ”בולמות” בכדי למנוע התערבויות. הן יכולות לסגור את דלת חדר הלידה על מנת לשמור על פרטיות והרגשת ביטחון או להגיע לבית היולדת בתחילת התהליך וכך לעכב את הגעתה לבית חולים. מחקר נוסף מהולנד שבודק את חווית האישה בלידת בית, מראה כי נשים מרוצות מהאווירה השקטה והרוגע ששורר בבית בזמן הלידה.
המחקר הנוכחי מעיד על כך שמיילדות מקדמות אווירת לידה רגועה ושקטה ללא הפרעות במסגרת לידות בית. הפרקטיקה הזו של המיילדות, היא כנראה אחד הגורמים לכך שיש פחות התערבויות בלידה. יש לחקור עוד על שמירת האווירה בלידה במסגרות שונות וגם האם ועד כמה המיילדת מהווה גורם של הפרעה במסגרות שונות.
שתפו ברשתות החברתיות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *