תמותה ותחלואה פרינטלית ארצית (בהולנד) של 529,688 לידות בסיכון נמוך, מתוכננות בבית ובית חולים.

A de Jonge,a BY van der Goes,b ACJ Ravelli,c MP Amelink-Verburg,a,d BW Mol,b JG Nijhuis,eJ Bennebroek Gravenhorst,a SE Buitendijka
פורסם ב-2009 ב-BJOG

על מה מדובר?

מטרת המחקר הנוכחי היא להשוות תמותה ותחלואה חמורה של יילודים בין לידה מתוכננת בבתי ללידה מתוכננת בבית חולים, בקרב נשים בסיכון נמוך שהחלו את הלידה במקום לפי בחירתן ובטיפולה של מיילדת.

מי המשתתפים?

המחקר נערך בגודל ארצי בהולנד בקרב 529,688 נשים עם הריון בסיכון נמוך ובמעקב וליווי של מיילדת כפי שנהוג בהולנד. מתוך המדגם הארצי הזה, 60.7% תכננו ללדת בבית, 30.8% תכננו ללדת בבית חולים ו-8.5% לא ידוע מה היה מקום הלידה המתוכנן. כל הנתונים התקבלו באמצעות המאגר המדיני.

מה בדקו?

המחקר בדק את שיעור תמותת היילודים בזמן הלידה, ב-24 השעות הראשונות אחריה ולאחר 7 ימים וקבלת יילודים לטיפול נמרץ. המחקר לקח גם בחשבון מוצא, מעמד סוציו-אקונומי, גיל האם, מספר לידות ושבוע ההיריון בו התרחשה הלידה.

מה מצאו?

לא נמצאו הבדלים משמעותיים בתוצאות בין אם הלידה היתה מתוכננת בבית או מתוכננת בבית חולים. במחקר זה, לידות בית מתוכננת באוכלוסיה בסיכון נמוך לא הייתה קשורה בשיעורי תמותה גבוהים יותר, או בסיכון מוגבר לקבלה בטיפול נמרץ ילודים בהשוואה ללידה מתוכננת בבית החולים. למרות שגורמים שונים, כגון לידה ראשונה וגיל מעל 35, היו קשורים לשיעורים גבוהים יותר של תוצאות פרינטאליות שליליות, לא נמצא קשר בין גורמים אלה לבין מקום הלידה המתוכנן.

מה המסקנה?

מחקר זה מראה כי תכנון הלידה בבית לא מגדיל את הסיכונים של תמותת ילודים ותחלואה חמורה בקרב נשים שהריונן מוגדר בסיכון נמוך, בתנאי שמערכת טיפול ליולדות מאפשרת בחירה זו באמצעות זמינות של מיילדות מוסמכות היטב ובאמצעות מערכת פינוי טובה למקרה הצורך.
שתפו ברשתות החברתיות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *