נא להקליד בשורת החיפוש את הפוסט שאתם מחפשים.
חיפוש

עישון במהלך היריון – המידע שאת חייבת לדעת!

עישון במהלך ההריון

הריון הוא תקופה מיוחדת, מרגשת ומלאת שינויים בחייה של כל אישה. זהו זמן בו הגוף עובר תהליכים מופלאים ונושא בתוכו חיים חדשים. יחד עם זאת, ההיריון מביא איתו גם אחריות גדולה – לשמור על בריאותם של האם והעובר. אחד הגורמים המשפיעים ביותר על ההיריון הוא אורח החיים, ובפרט הרגלי העישון.

 

השפעות העישון על ההיריון

עישון במהלך ההיריון עלול לגרום לנזקים משמעותיים הן לאם והן לעובר. ראשית, נשים בהריון המעשנות נמצאות בסיכון מוגבר ללקות בסיבוכים שונים כגון דימומים, לידה מוקדמת, או היפרדות שליה. בנוסף, עישון מגביר את הסיכון למשקל לידה נמוך של התינוק, מומים מולדים, ובמקרים מסוימים אף מוות בעריסה.

העישון מכיל אלפי כימיקלים מזיקים, ביניהם ניקוטין ופחמן חד-חמצני. חומרים אלו עוברים דרך השליה ומגיעים לעובר, ועלולים לפגוע בהתפתחותו התקינה. למשל, פחמן חד-חמצני מפחית את רמות החמצן בדם העובר, מה שמקשה על הגדילה והבשלת האיברים. כמו כן, תינוקות שנחשפו לעישון במהלך ההיריון נוטים לסבול משכיחות גבוהה יותר של בעיות נשימה, דלקות אוזניים ומחלות נוספות בילדות.

עישון בהריון

השפעות העישון הפסיבי

גם נשים שאינן מעשנות בעצמן, אך נמצאות בסביבה מעושנת, חשופות לנזקי העישון הפסיבי. נמצא כי עישון פסיבי מעלה את הסיכון לתחלואה דומה לזו של נשים מעשנות, כולל הפלות ספונטניות, סיבוכים במהלך ההיריון והלידה, ומשקל נמוך של היילוד. לכן, חשוב להימנע ככל האפשר משהייה בסביבות בהם מעשנים, ולבקש מבני משפחה וחברים להימנע מעישון בנוכחותך.

 

גמילה מעישון במהלך ההיריון

הדרך הטובה ביותר להגן על בריאות העובר היא לזרוק לפח את הסיגריות, טבק, ניירות גלגול ופשוט להפסיק לעשן כבר מתחילת ההיריון, או עוד קודם לכן אם מתכננים היריון. גמילה מעישון אינה קלה, אך קיימים כיום אמצעי סיוע רבים כגון תחליפי ניקוטין, טיפולים התנהגותיים, וקבוצות תמיכה. חשוב להיוועץ עם הצוות הרפואי המטפל כדי למצוא את השיטה המתאימה לך.

יתרונות הגמילה מעישון ניכרים מהר מאוד. תוך ימים ספורים לחץ הדם יורד, רמות החמצן בדם עולות, וזרימת הדם למערכות הגוף השונות משתפרת. כל אלו מסייעים לעובר להתפתח בצורה בריאה יותר. בנוסף, הפסקת העישון מפחיתה באופן משמעותי את הסיכון לסיבוכים בהיריון וללידת תינוק במשקל נמוך. גמילה עשויה להיות מורכבת ומאתגרת, אך היא שווה את הבריאות.

 

לסיכום,

עישון במהלך ההיריון מהווה סיכון ממשי לבריאות האם והעובר. חשיפה לחומרים המזיקים שבסיגריות, בין אם בעישון ישיר או פסיבי, עלולה להוביל למגוון בעיות ונזקים ארוכי טווח. על כל אישה בהריון או המתכננת היריון מומלץ בחום להימנע מעישון ולשמור על אורח חיים בריא ככל האפשר.

הדרך הטובה ביותר היא להפסיק לחלוטין את העישון, ובמידת הצורך להיעזר באנשי המקצוע כדי לצלוח את תהליך הגמילה. קבלת החלטה זו והתמדה בה לאורך ההיריון תתרום רבות לבריאותה של האם, ותעניק לתינוק את ההזדמנות הטובה ביותר לפתוח את חייו.

עישון במהלך ההריון

אז מה היה לנו עד עכשיו?
עוד בנושא היריון